A zsidó naptár
A Bibliai idők óta különböző asztronómiai jelenségek segítségével határozták meg a zsidók a nap, az óra, a hónap és az év fogalmát.
A napok hossza évszakonként változik, a naplemente, napnyugta, hajnal és napfelkelte határozzák meg őket.
A zsidó naptár hónapjai és évei pedig a Hold és a Nap ciklusaihoz igazodnak. S bár a hónapok a Hold ciklusait követik, a holdhónapoknak mégis igazodniuk kell az évszakokhoz, amiket pedig a Nap határoz meg. A Nap alapú év (365 nap) és a Hold alapú év (354 nap) közötti különbséget a zsidó naptár úgy küszöbölte ki, hogy bizonyos időközönként beiktatott egy tizenharmadik hónapot.

A korai zsidó történelemben Jeruzsálemben a Legfelső Bíróság, a Sanhedrin volt kijelölve arra, hogy meghatározza minden hónap kezdetét és egyensúlyban tartsa a Nap alapú évet a Hold alapú évvel. Az újholdra, asztronómiai adatokra és más egyebekre támaszkodtak ennek meghatározásánál.
A IV. században a Szentély lerombolása után azonban egy állandó naptárat vezettek be, mivel az elnyomás veszélyeztette a Snahedrin létét. Ezt a naptárat a Sanhedrin szigorúan titkos számításai alapján állították össze. Ez az a naptár, amit a mai napig is használunk az újhold és az ünnepek számítására. Csakúgy, mint az eredeti megfigyelési rendszer, ez is figyelmet fordít a Nap- és Hold alapú évek kiegyensúlyozására. Komplex asztronómiai számításokat tartalmaz, melyeket ötvözve a vallási követelményekkel, hihetetlenül precíz rendszert kapunk.
Az órák számítása
Az óráknak különös jelentőségük van a zsidó törvények szerint. A nap harmadik órája nem hajnali hármat jelent és nem is a napfelkelte uráni 3×60 percet. A Halacha szerint az alapján kell számítani az órákat, hogy napkeltétől napnyugtáig összesen mennyi ideig van világos, és ezt kell elosztani 12 egyenlő részre.
Ezt az órát sha’ah zemanit-nak, azaz arányos órának nevezik, és hossza változik évszaktól és naptól függően. Pl. ha a nap hajnali 5 órakor kel fel és 19:30-kor nyugszik le, akkor egy arányos óra 72,5 perc lesz. A nap harmadik órája tehát 8:37:30-kor ér véget.
Ez nagyon fontos a zsidó vallás szempontjából, hiszen nagyon sok parancsolatot a nap meghatározott órájában kell teljesíteni.
A napok
Amikor Isten megteremtette az időt, akkor először az éjjelt teremtette és aztán a nappalt. Épp ezért a zsidó naptár szerint a nap az előtte való estével veszi kezdetét. Míg a Gergely-naptár szerint a nap mindig éjfélkor kezdődik és ér véget, addig a zsidó naptár szerinti nap napnyugtától napnyugtáig tart. Shabbat péntek este kezdődik, a Yahrtzeit gyertyát a napot megelőző este gyújtjuk meg, még mielőtt lemegy a nap. Ha Ijár hónap 10-e szerdára esik, s egy gyermek ezen a szerdán születik, de naplemente után, akkor a születésnapja Ijár hónap 11. lesz.
Ami azokat a napokat illeti, amikor valamely tevékenységek tiltottak (mint a munka Shabbatkor vagy nagyobb ünnepekkor), ezeken a napokon a tiltások is előző estétől élnek.
A legtöbb böjt hajnalban kezdődik, s így kivételnek számítanak e szabály alól. Yom Kipur és Tisha B’Av azonban naplementekor kezdődnek.
S bár a nap tiltásai már előző estétől élnek, a legtöbb vonatkozó parancsolatot csak nap közben szabad teljesíteni. Pl. a sófár-fújás Rosh Hasanakor, a négy termény összeállítása Szukotkor vagy a Megila-olvasás Purimkor.
Napnyugta meghatározása
Míg az teljesen világos, hogy napnyugtakor kezdődik és végződik egy adott nap, az már kevésbé egyértelmű, melyik is az a pillanat, amikor az egyik nap véget és és a másik elkezdődik.
Az alkonyat, ami naplementétől addig tart, míg az első három csillag meg nem jelenik az égen, egy bizonytalan időszak, bein hashamashot-nak nevezik. Shabbat és az összes ünnep naplementekor kezdődik, a lehető legkorábbi időpontban, amit már naplementének lehet nevezni és akkor ér véget, amikor feljön az első három csillag. Ha az alkonyat alatt születik vagy hal meg valaki, akkor rabbival kell konzultálni a pontos napról.
A hónapok
Előszöris azt kell megemlíteni, hogy a zsidó naptár a Hold ciklusai alapján lett összeállítva. A Hold a ciklusa elején egy keskeny félholdnak látszik. Ez a jele egy új zsidó hónap kezdetének. Ezt követően a Hold addig nő, míg teliholdként nem látszik a hónap közepén. Eztán elkezd fogyni, míg egyáltalán nem lesz látható. Nagyjából két napig nem is lehet látni, majd ismét megjelenik egy vékony félhold és a ciklus elölről kezdődik. Nagyjából 29,5 napból áll egy ciklus. S mivel a hónapnak egész napokból kell állnia, ezért egy zsidó hónap néha 29, néha 30 napból áll.
Mindig is fontos volt pontosan tudni, hogy mikor kezdődik a hónap, hiszen a Tóra a zsidó ünnepeket a hónapok napjai szerint határozza meg.
A “Hónap Fejét” Rosh Chodesh-nek hívják. A hónap első napja és egy 30-napos hónap utolsó napja számít Rosh Chodesh-nek, ami ún. félünnep. Épp ezért ha egy hónap csak 29-napos, akkor Rosh Chodesh csak egy nap, mert csak a következő hónap első napja Rosh Chodesh, míg egy 30-napos hónap esetében 2 napos, mert egymást követi a harmincadik és az első nap.
